• autor: czemierniki, 2020-01-01 22:34

Regulamin rozgrywek Zimowej Ligi Halowej 2020

Artykuł 1 - Terminy i miejsce rozgrywania spotkań

1. Rozgrywki prowadzone są w  niedzielę od godziny 11.00 zgodnie z terminarzem rozgrywek.
2.Drużyny rozgrywające pierwszy mecz zobowiązane są do zgłoszenia się u organizatorów na 15 minut przed meczem oraz drużyny, które rozgrywają ostanie spotkanie do pozostania na boisku aby pomóc w przygotowaniu sali i uporządkowaniu po zawodach np. przenoszenie ławek, materacy.

3. Jeśli jedna z drużyn spóźni się ponad 10 minut od regulaminowego rozpoczęcia meczu sędzia odgwizduje koniec zawodów, przyznając walkower - 3:0 - na korzyść drużyny przeciwnej.

4. W chwili, gdy drużyna w lidze otrzyma 4 walkowery zostaje automatycznie wycofana z

rozgrywek  a wyniki spotkań zostaną zweryfikowane  jako walkowery dla drużyny przeciwnej
w stosunku 3 : 0.

Artykuł 2 - Zgłoszenie drużyny do rozgrywek

1. W rozgrywkach mogą brać udział zespoły stworzone z mieszkańców Gminy Czemierniki oraz  byłych  zawodników reprezentujący Klub „Orzeł” Czemierniki.
    - dopuszcza się uczestnictwo osób spoza gminy –  w drużynie może być zgłoszonych
      dwóch zawodników, a na boisku może przebywać jeden zawodnik
    - w jednej drużynie może być zgłoszonych maksymalnie 5 zawodników Orła Czemierniki, którzy
      rozegrali mecze w drużynie seniorów sezonu 2019/2020, a na boisku może ich przebywać

- zapoznanie się i podpisanie przez każdego zawodnika regulaminu rozgrywek
- wypełnione deklaracje przez rodzica  w przypadku zawodnika, który nie ukończył 18 lat.

3. Organizatorzy nie odpowiadają za ubezpieczenie  drużyn. Każdy zawodnik powinien ubezpieczyć się indywidualnie.

4. Wszyscy uczestnicy rozgrywek powinni posiadać aktualne karty zdrowia od lekarza pozwalające w uczestnictwie w zawodach. Organizator nie odpowiada za stan zdrowia zawodników i nie ponosi odpowiedzialności za wypadki powstałe w trakcie zawodów.

5. W przypadku stwierdzenia udziału w meczu zawodnika nie zgłoszonego do gry w danej drużynie w sezonie rozgrywkowym lub nie posiadającego podpisanego oświadczenia od rodzica zostanie orzeczony walkower na korzyść drużyny przeciwnej.

Natomiast wszystkie poprzednie mecze z udziałem tego zawodnika zostaną zweryfikowane jako walkowery na korzyść drużyn przeciwnych.

Artykuł 3 - Przepisy i zasady gry

1. Czas gry 2x10 minut z 2 minutową przerwą pomiędzy połowami.
2. System rozgrywek każdy z każdym i rewanże.

3. Spotkanie rozgrywają dwie drużyny, a każda z nich składa się z nie więcej niż 5 zawodników, z których jeden jest bramkarzem. Aby rozpocząć spotkanie drużyna musi posiadać w swoim składzie, co najmniej 4 zawodników. Jeśli w wyniku wykluczeń zawodników w którymkolwiek zespole pozostanie mniej niż 4 zawodników, mecz należy zakończyć.

4. Dozwolona maksymalna ilość zawodników rezerwowych wynosi 15 osób, którzy mogą przebywać na ławce rezerwowej.

5. Ilość zmian "w locie" (w wyznaczonym miejscu - strefie zmian) dokonywanych podczas meczu jest nieograniczona, przy czym stosujemy zasadę: najpierw zawodnik schodzi a dopiero potem może wejść zmiennik, za wyjątkiem bramkarza, który może być wymieniony tylko w czasie przerwy w grze z powiadomieniem sędziego. Za złe przeprowadzone zmiany zostaje ukarany zawodnik wchodzący lub schodzący karą czasową 1 minuty.

6.  Piłka z autu jest wybijana nogą (piłka obrysem musi dotykać linii bocznej). Nie można bezpośrednio z rzutu z autu strzelić gola.

7.  Bramkarz wprowadza piłkę do gry ręką podając ją do zawodnika (piłka musi opuścić pole karne i nie może przekroczyć połowy boiska bez dotknięcia piłki przez zawodnika z pola).

8.   Drużyna ma 5 sekund na wprowadzenie piłki do gry. Po tym czasie sędzia odgwizduje rzut wolny dla drużyny przeciwnej.

9.  Zawodnik drużyny przeciwnej powinien znajdować się 3 metrów od miejsca wybijania autu, rzutu rożnego oraz 5 m z rzutu wolnego. Zawodnik sam niezwłocznie odchodzi na przepisową odległość, nie czekając na znak sędziego. Uporczywe blokowanie wybicia piłki karane jest karą 1 minutową.

10. W czasie gry zawodnik nie może wykonywać wślizgów. Za próbę wślizgu przyznawany jest rzut wolny pośredni dla drużyny przeciwnej.
11. Gdy piłka uderzy w sufit przyznawany jest rzut wolny pośredni.

12. Jeśli bramkarz złapie piłkę od własnego zawodnika lub źle wprowadzi piłkę do gry przyznawany jest rzut wolny pośredni.

13. Jeżeli rzut od bramki nie zostanie wykonany w ciągu 5 sekund:
-zarządza się rzut wolny pośredni dla drużyny przeciwnej z linii pola karnego, z miejsca najbliższego popełnienia przewinienia
14.Za blokowanie przeciwnika dyktowany jest rzut wolny.

15. Przepis o spalonym nie obowiązuje.

16. Rzuty karne wykonywane są z odległości 9 m.

17. Faule akumulowane –  trzech pierwsze faule każdej drużyny (w jednej połowie), karane jest rzutem wolnym. Czwarty faul oraz każdy następny, karany jest tzw. przedłużanym rzutem karnym wykonywanym z 10 metrów.

Wykonanie rzutów wolnych – przy pierwszych trzech faulach akumulowanych popełnionych przez każdy zespół w czasie jednej połowy meczu zawodnicy drużyny przeciwnej mają prawo ustawić mur obronny; wszyscy zawodnicy muszą znajdować się co najmniej 5 m od piłki, zanim zostanie ona wprowadzona do gry; bramka może zostać zdobyta również bezpośrednio z rzutu wolnego.

Przedłużony rzut karny – począwszy od czwartego  zarejestrowanego faulu jednej z drużyn
w każdej połowie meczu, drużyna przeciwna wykonuje przedłużony rzut karny. Piłkę ustawioną na drugim punkcie karnym uderza się bezpośrednio na bramkę. Zawodnik wykonujący rzut musi być właściwie zidentyfikowany. Pomiędzy piłką a bramką nie może znajdować się żaden zawodnik, z wyjątkiem bramkarza drużyny broniącej.
18. Punktacja : zwycięstwo - 3 pkt., remis - 1 pkt., porażka - 0 pkt.

19. O kolejności miejsc w końcowej tabeli ligi decyduje kolejno:

-  większa liczba zdobytych punktów;

- przy równej liczbie zdobytych punktów korzystniejszy bilans pomiędzy zainteresowanymi

drużynami, a w przypadku, przy jednakowej ilości punktów pomiędzy więcej niż 2 zespołami,

wówczas sporządza się tzw. "małą tabelkę" uwzględniając tylko wyniki pomiędzy

zainteresowanymi zespołami;

- korzystniejsza różnica bramek;

- większa ilość zdobytych bramek;

- dodatkowy mecz.

Artykuł 4 - Sankcje karne

1. W rozgrywkach obowiązują kary indywidualne w postaci napomnień czasowych 1,2,3 -minutowe wykluczenia z gry, i wykluczenia z dalszej gry w danym meczu (czerwona kartka).

2. Zawodnik po otrzymaniu kary czasowej za(używanie wulgarnych słów, faul taktyczny, faul brutalny, brutalny wślizg lub próba brutalnego wślizgu) opuszcza boisko i zajmuje miejsce poza boiskiem na wysokości linii środkowej w pozycji stojącej minimum 1 metr od linii bocznej. Po odbyciu kary zawodnik powraca na boisko, natomiast w przypadku czerwonej kartki ukarany zawodnik nie może uczestniczyć w danym spotkaniu do jego zakończenia. Dodatkowo drużyna przez 3 minuty gra w osłabionym składzie.

3. Zawodnik wykluczony z gry nie może ponownie wejść na boisko ani przebywać na ławce

zawodników rezerwowych. Jego zespół po upływie 3 minut od momentu usunięcia winnego

zawodnika, może uzupełnić swój skład.

4. Zawodnik ukarany czerwoną kartką musi opuścić boisko i ławkę  rezerwowych w ciągu 2 minut.

Jeśli ukarany zawodnik odmawia zejścia z boiska, sędzia kończy zawody, a wynik ustala

organizator zawodów.

5. Zawodnik ukarany czerwoną kartką ma automatyczny zakaz gry w jednym, kolejnym spotkaniu swojej drużyny.

6. Ocena rodzaju przewinienia w meczu zależna jest tylko i wyłącznie od decyzji sędziego

prowadzącego zawody.
7. Zakłócanie porządku i używanie słów wulgarnych spowoduje usunięcie zawodnika z dalszego udziału w zawodach.

Artykuł 5. PRZEPISY KOŃCOWE

1.Wszyscy uczestnicy zawodów zobowiązani są do przestrzegania regulaminu sali sportowej w Czemiernikach
2. Wszyscy zawodnicy powinni  zapoznać się z niniejszym regulaminem i przestrzegać go podczas rozgrywek.

3. Organizator nie odpowiada w trakcie rozgrywek za posiadane przez zawodników wartościowe  przedmioty, takie  jak: pieniądze, zegarki, komórki  itp.
4. Za zniszczenia powstałe w trakcie korzystania z obiektu odpowiedzialność materialną ponosi osoba, która dokonała zniszczenia.
5. Do ostatecznej interpretacji powyższego regulaminu uprawniony jest jedynie Organizator.

Członkowie drużyny zapoznali się z regulaminem i zobowiązują się go przestrzegać: